Rezerwacja online

Ślub humanistyczny stanowi formę zawarcia związku małżeńskiego inną niż ślub kościelny czy ślub cywilny. Ceremonia nie ma sztywno ustalonego scenariusza. Opiera się na wartościach, które para młoda chce sobie wyznać w tym szczególnym dniu. Podstawę stanowią wzajemna miłość, przyjaźń, otwartość, zaufanie, poczucie przynależności, empatia czy afirmacja tolerancji, czyli na typowych wartościach humanistycznych, od których pochodzi nazwa. Jest to ślub bez obecności osoby duchownej i urzędnika stanu cywilnego. Para Młoda składa sobie przysięgę w obecności świadków i zaproszonych gości, najczęściej z udziałem celebranta, który prowadzi całą uroczystość.

Ceremonia zaślubin najczęściej odbywa się w wybranych przez przyszłych małżonków malowniczych i bliskich im miejscach, odpowiednich na ślub w plenerze. Zakopane jest niewątpliwie jednym z takich miejsc. Nasz obiekt Cztery Pory Roku Kościelisko to idealne miejsce na zorganizowania ślubu humanistycznego oraz wesela. Kierujemy się indywidualnymi preferencjami pary młodej.

Historia ślubu humanistycznego

Idea ślubu humanistycznego wywodzi się z kultury anglosaskiej. Jest niezwykle popularna w Szkocji. W ostatnich latach liczba tego rodzaju ceremonii przewyższyła liczbę zaślubin w kościele i w urzędzie stanu cywilnego.

Kraje zachodnie są bardziej zlaicyzowane i niewiele osób przywiązuje wagę do religii i obrzędów z nią związanych. Małżeństwa są zawierane przede wszystkim ze względu na symbolikę.

W Polsce pierwszy ślub humanistyczny odbył się 9 grudnia 2007 roku w Warszawie. Ślub poprowadzili celebranci ze Szkockiego Towarzystwa Humanistycznego i Polskiego Towarzystwa Racjonalistów.

 

 

Dla kogo ślub humanistyczny będzie idealnym rozwiązaniem?

Osoby, które nie utożsamiają się z żadną wiarą, ale chcą przeżyć wyjątkową ceremonię pieczętującą związek z drugą osobą, chętnie wybiorą ślub humanistyczny. Wydarzenie odbywające się w pięknych plenerowych sceneriach będzie miało wyjątkowy charakter o unikatowej symbolice.

Osoby po rozwodzie oraz pary homoseksualne będą mogły zawrzeć związek w trakcie ślubu humanistycznego. W przypadku ślubu humanistycznego ważne jest, by zawierały go osoby pełnoletnie, w pełni władz umysłowych lub dysponujące zgodą opiekunów prawnych.

 

Ślub humanistyczny alternatywą dla ślubu cywilnego i ślubu kościelnego

Ślub cywilny jest ograniczony przez formuły, które odwołują się do prawnych określeń, na przykład o tworzeniu "podstawowej komórki społecznej". Taka przysięga trwa zwykle kilka minut, dlatego para młoda nie może w pełni przeżyć zaślubin. Na ślub kościelny z kolei nie mogą liczyć osoby niewierzące albo niepraktykujące. Oba rodzaje ślubów mają ściśle określony, dość sztywny scenariusz. Opuszczając urząd stanu cywilnego, jeszcze tego samego dnia można jednak wziąć ślub humanistyczny.

Ślub humanistyczny to całkowita dowolność rytuału i miejsca. Przysięga małżeńska, wymiana obrączek czy uroczyste podpisanie pamiątkowego aktu ślubu przypominają tradycyjne ceremonie, jednak ślub humanistyczny nie powoduje żadnych skutków prawnych. Opiera się na obopólnej miłości, zaufaniu, szacunku i tolerancji. To rozwiązanie dla osób, które nie zgadzają się na z góry narzucone normy i rytuały. Chcą wspólnie iść przez życie, zgodnie z wyznawanymi zasadami.

Kim jest mistrz ceremonii?

Ślubu humanistyczne w zasadzie może udzielić każdy. Sam status i powagę ceremonii wyznaczają systemy wartości budujące związek. Celebrantem, czyli mistrzem ceremonii, można uczynić rodzica, babcię, dziadka, któreś z rodzeństwa czy przyjaciela. Ważne są cechy tej osoby. Powinna ona posiadać dobrą dykcję, umiejętność wczucia się w powagę i niezwykłą atmosferę ceremonii.

Ślub humanistyczny mogą też poprowadzić wykwalifikowani mistrzowie ceremonii, zarejestrowani w Towarzystwie Humanistycznym. Celebrant prowadzi ceremonię zgodnie z wcześniej przygotowanym przez parę młodą scenariuszem. Pomaga w przygotowaniu formy uroczystości oraz tekstów przysiąg, które stanowią bardzo osobistą i często najbardziej wzruszającą cześć ślubu. Wypowiadane słowa miłości przekazujące najgorętsze uczucia będą brzmiały szczególnie pośród urokliwej scenerii.

Z usług mistrza ceremonii, najczęściej władającego kilkoma językami mogą skorzystać pary mieszane narodowo. Wtedy celebrant przyjmie na siebie rolę tłumacza, co jest niezwykle istotne dla gości.

 

Kiedy ślub cywilny to za mało

Partnerzy decydujący się na ślub cywilny, który z natury posiada niezbyt interesującą formułę zawartą w krótkim czasie, mogą wziąć ślub humanistyczny, by dodatkowo uczcić dzień ślubu. Formalności i sam ślub cywilny odbywa się w USC przynależnym naszemu miejscu zamieszkania. Ślub humanistyczny możemy zawrzeć w dowolnym miejscu w całej Polsce. Doskonałym wyborem będzie ceremonia w górach, np. w Zakopanem - stolicy polskich Tatr.

Ślub humanistyczny w niespotykanym plenerze, jakim jest ogród Czterech Pór Roku Kościelisko z widokiem na panoramę Tatr i Zakopane, to fantastyczne miejsce na tego typu uroczystość. Zajmiemy się przygotowaniem całej oprawy w dniu ślubu. Wspaniałe i smaczne posiłki, dekoracje, oprawa muzyczna dadzą pełną satysfakcję młodym parom będą niezapomnianym czasem dla całej rodziny.

Ile kosztuje ślub humanistyczny w plenerze?

Cena zazwyczaj jest zbliżona do ślubu cywilnego zawieranego w podobnych warunkach, czyli około 1000 zł. Obejmuje ona tworzenie scenariusza oraz konsultacje z mistrzem ceremonii. Niektórzy celebranci, podobnie jak tak zwani wedding plannerzy, służą dodatkową pomocą w organizacji wesela i mają wpływ na indywidualne elementy uroczystości przygotowane dla pary młodej.

Jeśli nowożeńcy mają ochotę na specjalne i oryginalne wydarzenia organizowane w trakcie wesela lub ceremonię za granicą to koszt ślubu jest odpowiednio wyższy.

 

Stylistyka w ślubie humanistycznym

Rozważając i planując miejsce organizacji ślubu humanistycznego w plenerze, weźmy pod uwagę pory roku. Wiosna z budzącą się do życia zielenią, polne kwiaty i pachnące zioła, coraz dłuższy dzień - to czas, kiedy kreatywność ma wielkie pole do popisu. Stylistyka EKO, czyli bazowanie na otaczającej nas naturze, da uroczystości niepowtarzalny charakter. Przystrojone kwiatami krzesła i naręcza kwiecistości opływające stoły weselne z pewnością spodobają się gościom. Szczególny klimat ogrodu Czterech Pór Roku Kościelisko da pewność, że to idealne miejsce.

Szczególny "zielony" styl ślubu humanistycznego podkreśli ubiór pary młodej i świadków. Poproście gości o przygotowanie podobnego stylu ubioru. Dbałość o detale oraz dopełnienie wszystkich niezbędnych elementów zarysowanych przez nowożeńców charakteryzuje imprezy organizowane przez nas. Jeśli chcecie zorganizować nietuzinkowy ślub humanistyczny w górach, zapraszamy do Czterech Pór Roku Kościelisko. Będzie to spełnione marzenie o idealnej uroczystości.